CZECHIA MEDIK CENTRUM s.r.o.

Novinky a informace

Informace o základním opatření k prevenci šíření onemocnění KORONAVIREM
Přijímáme nové klienty pro pracovně-lékařské služby
Zajišťujeme vedení mzdové agendy externí formou. Bližší informace a možnost objednání na: externí mzdové účetnictví

Co je to stres

stres

Co je to stres?

Stres je reakce organismu na mimořádné zátěžové situace a tudíž fyziologická reakce, kterou naše tělo reaguje na život ohrožující situace.

Dostaneme-li se do takové situace, náš mozek vyšle signál do hypofýzy. Ta dá povel nadledvinkám k uvolnění stresových hormonů do krve. Omezí se činnost v ten okamžik nepotřebných orgánů. Tělo se tak připraví na život zachraňující reakci – boj nebo útěk.

Taková reakce tělo značně vysiluje. Proto jakmile stresový faktor pomine, musí člověk odpočívat, aby nabral zpět své síly. Situace, se kterými se dnešní člověk setkává (např. v zaměstnání, škole apod.), jsou dlouhodobějšího charakteru. Pokud tělo setrvává delší dobu ve vybuzeném stavu, může to mít značný negativní efekt na zdraví.

Prvotní problémy jako ztuhlost svalů, nespavost, problémy se zažíváním a zvýšený krevní tlak, mohou přerůst až v srdeční ischémii, která v nejhorším případě končí infarktem myokardu. Ke stresu se také často přidružují další negativní faktory, jako je kouření, alkohol a nezdravá strava.

Stresem se zabývá i psychosomatika, protože provázanost mezi duší a tělesnými problémy je větší, než si myslíme. Zabývá se vztahem mezi psychickým a fyzickým zdravím a dokáže vysvětlit většinu potíží, které nás nejčastěji postihují. Naše zdraví totiž negativně ovlivňuje nejen nezdravé jídlo, nedostatek pohybu a spánku, ale především dlouhotrvající stres. Zasahuje všechny důležité funkce organismu a projevuje se i na našem fyzickém vzhledu. Jsme unavenější, podrážděnější a tělo se proti napětí brání.

Co všechno stres v našem těle poškozuje?

Srdce

Silný či dlouhodobý stres může být příčinou arytmie, tachykardie, infarktu, srdečního selhání. Kardiovaskulárnímu systému škodí též deprese, úzkosti, vypětí. Ať už jde o emoci milou („srdeční záležitost“), nebo tíživou („zlomené srdce“), reakce bývá výrazná.

Dýchání

Stres, rozčilení, zlost, osobní nebo pracovní problémy apod. mohou u astmatiků vyvolat akutní záchvat. Způsobují též zhoršení stavu u CHOPN, bronchitidy aj. Psychické problémy zhorší dýchání zcela zdravému člověku – u nemocných je reakce ještě silnější.

Veselá mysl, půl zdraví

„Pokud mezi duchovním a tělesným bytím vládne disharmonie, následuje to, co známe jako nemoc. Je posledním stadiem něčeho hluboce zakořeněného pod povrchem.“ tvrdil už před více než sto lety anglický lékař Edward Bach. Současná medicína mu dává za pravdu. Na vzniku či zhoršení většiny zdravotních potíží se výrazně podílejí psychické problémy. Dá se tedy říci, že svůj původ mají v hlavě, v naší mysli.

Břicho

Stres, nervozita, úzkost, zlost a jiné negativní emoce vyvolají žlučníkový záchvat, zvracení, podráždění slinivky, průjem, zácpu… Trávicí systém potřebuje k práci klid, psychická nepohoda mu škodí.

Ženské orgány

Psychické uvolnění dokáže úspěšně vyřešit zdánlivě neléčitelnou neplodnost. Klid a pohoda v těhotenství, ale i před ním jsou velmi důležité pro zdárný vývoj plodu. Všechny gynekologické potíže zhoršuje stres.

Pleť

Zlost, strach, nervozita či psychické vypětí už existující chronické kožní problémy zhoršují a nové vyvolávají. Pleť jako nemluvně tedy můžete mít, jen pokud se na svět budete dívat s dětským nadhledem.

Páteř

Stres a psychické vypětí často vyvolají stažení svalů. To je běžnou příčinou bolestí zad. Lehký a zdravý aerobní pohyb (zejména chůze) pomůže jak přímo (fyzicky), tak nepřímo tím, že se uvolňují endorfiny a díky tomu se zlepší nálada.

A co s tím?