CZECHIA MEDIK CENTRUM s.r.o.

Novinky a informace

Informace o základním opatření k prevenci šíření onemocnění KORONAVIREM
Přijímáme nové klienty pro pracovně-lékařské služby
Zajišťujeme vedení mzdové agendy externí formou. Bližší informace a možnost objednání na: externí mzdové účetnictví

Příznaky klíšťové encefalitidy

klíště

První fáze nemoci

V okamžiku vstupu viru do lidského organismu začíná inkubační doba nemoci. Toto období bez obtíží trváasi 7 až 14 dnů (může to být i měsíc). Onemocnění má obvykle dvoufázový průběh.

Po uplynutí inkubační doby dojde k rozvoji první fáze onemocnění, ve které mohou příznaky připomínat lehkou chřipku. Nejdříve se objevují bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže samy odezní. Poté zpravidla následuje období 1 až 2 týdnů bez příznaků. U některých pacientů může nemoc touto fází skončit a dojít k úplnému uzdravení.

Druhá fáze nemoci

Druhá fáze onemocnění se projevuje nástupem krutých bolestí hlavy, které jsou provázeny horečkami. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení.

Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Tento akutní stav trvá 2 až 3 týdny.

Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu. Přibližně u jedné třetiny infikovaných pacientů první fáze chybí a onemocnění se již ze začátku projeví závažnými příznaky druhé fáze.

Trvalé následky

Asi u jedné čtvrtiny nemocných dochází ke vzniku trvalých následků.

Patří k nim například:

  • obrny horních končetin,
  • chronické bolesti hlavy,
  • poruchy koncentrace,
  • poruchy nálady nebo spánku,
  • snížená výkonnost a deprese.

K úmrtí dochází pouze ve výjimečných případech.